Tv yazarları bugün ne yazdı?

Binbir Tv 8.3.2018 8 Mart 2018 Perşembe
8 Mart 2018 Perşembe

8 Mart 2018 Perşembe günü gazetelerin tv köşelerinde yer alan köşe yazıları

Artık Araplar için dizi çekilmeyecek
Oya Doğan
 

MENA yani Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan 22 ülkede yayını olan MBC’nin Türk dizilerini yayından kaldırması tartışmasız siyasi bir karar! Şimdilik Vatanım Sensin, İçerde, Kiralık Aşk, Muhteşem Yüzyıl dizilerini ilgilendiriyor gibi algılansa da ciddi bir pazarı uzun süreliğine kaybettik gibi görünüyor. Dünyada Amerika’dan sonra en çok dizi ihraç eden ülke Türkiye. Yani bu konuda dünya ikincisi. 350 milyon dolarlık bir pastayı elinde bulunduruyor. Bugün 140 ülkede Türk dizileri yayınlanıyor.

yazının devamı>>


Netflix:"Türk dizilerini yayınlamaya devam"
Sina Koloğlu
 

MBC kanalının Türk dizilerini yayından kaldırması, Arap dünyasında da konuşuluyor. Netflix, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayında. Nasıl bir tepki göstereceği merak ediliyordu. Netflix, “MBC’nin kararı, program akışımızı etkilemez” dedi. Yetkililer, açıklamalarını Abu Dabi’de yayımlanan The Nation gazetesine yapmış. Platformda, 20 Türk dizisi yayınlanıyor. ‘Muhteşem Yüzyıl’ ve ‘Ezel’, en çok ilgi görenler...

yazının devamı>>Yazması güzel de izleyebilecek miyiz?
Mesut Yar
 

TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) “Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” gibi önemli bir projenin ilkelerini belirledi... Dizilerde gördüğümüz kadın profillerini erkek profillerle orantıladı ve erkeğe yönelik pozitif ayrıma bilimsel bir “dur” ihtarı verdi... Ve sonuçta ilkeler ya da temenniler şöyle sıralandı: “Kadınların ve erkeklerin fiziksel görünüm, karakter, duygu ve meslek çeşitliliğini artırmak. Hayata, işe ve eve dair sorumlulukları dengeli dağıtmak.

yazının devamı>>


Meğer Türk dizileri ‘Fırtına obüsü’ etkisi yapmış!
Yüksel Aytuğ
 

Ortadoğu'ya yayın yapan MBC'nin 11 kanalında 40'a yakın Türk dizisi ve belgeselinin yayınının aniden durdurulması büyük yankı uyandırdı. Bu konuda herkes bir şeyler yazıp söyledi. Ben, en özel bilgi ve yorumları en yetkili ağızdan alıp sizlerle paylaşmayı tercih ettim. 2002-2015 yılları arasında MBC'nin Türkiye temsilciliği görevini üstlenen Daniel Abdülfettan ile görüştüm. Abdülfettan'a göre karar tamamen siyasi ve diplomatik.

yazının devamı>>

 

Bir sezonda üç filmde başrolde
Ali Eyüboğlu
 

‘Acı Tatlı Ekşi’den sonra ‘Cebimdeki Yabancı’, şimdi de ‘Mahalle’ filmi… Bu sezon vizyona giren bu üç filmin tek ortak noktası, Buğra Gülsoy. Üçünde de başrol oynayan Gülsoy, ‘Acı Tatlı Ekşi’nin senaristi de aynı zamanda. Oyuncu, yarın seyirciyle buluşacak ‘Mahalle’de ise sadece başrolle yetinmedi. Serhat Teoman’la birlikte yazdıkları filmin üç yönetmeninden ve beş yapımcısından biri…

yazının devamı>>
MBC imzalı Türk dizileri ne olacak?
Mustafa Doğan
 

Ortadoğunu'nun en büyük medya grubu MBC’nin 1 Mart itibarıyla Türk dizilerini yayından kaldırma kararı hepimiz için sürpriz oldu. MBC Sözcüsü Mazen Hayek her ne kadar “daha kaliteli özel Arap dizileri yaratma fırsatı” vurgusu yapıp siyasi kararı sempatik göstermeye çalışsa da bunu tabii ki yemedik. Peki şimdi ne olacak? Öncelikle, kararın sektör üzerinde maalesef ki olumsuz bir etkisi olacak.

yazının devamı>>


Paylaş

Yorum yapın

Tüm Yazılar