Tv yazarları bugün ne yazdı?

Binbir Tv 8.5.2018 8 Mayıs 2018 Salı
8 Mayıs 2018 Salı

8 Mayıs 2018 Salı günü gazetelerin televizyon yazarları köşelerinde ne yazdı?
 

Dizi sektörü nasıl kurtulur?

Değerli meslektaşım Mesut Yar, pazar günü Posta gazetesinde yer alan köşesinde biz televizyon yazarlarını ismen sıralayıp 'Var mısınız, dizi sektörünün ileri gelenleriyle masaya oturup sorunları sayıp dökelim' mealinde bir yazı kaleme almış.
Ünlü oyuncu Erdal Özyağcılar, cuma günü beni arayıp "Mesut'a da söyledim. Siz televizyon eleştirmenleri bir sempozyum düzenleyip yanınıza sektörün ileri gelenlerini de alarak, kötüye giden dizi sektörünü kurtaracak tespit ve önerilerde bulunsanız" demişti. Belli ki Mesut kardeşim, Erdal Ağabey'in bu düşüncesinden feyz almış.

yazının devamı>>


Beklenen ilgi nedir?
Sina Koloğlu

Hülya Avşar’ın ‘Selfi’ filmi, beklediği ilgiyi görmemiş. Bin 302 kişi izlemiş. Haberler böyleydi. Bu rakamlar ve ‘gişe’ işleri, ‘görsel başarı’yla eş değer tutulmamalı. Projelerin beğeni haliyle, ‘iyi film, iyi oyunculuk’ kıstasları karşılaştırılmamalı... Bunu bir kenara koyduktan sonra, Hülya Avşar örneğine gelelim... Avşar’ın ‘bilinirlilik’ oranıyla, ‘izlenilirlik’ oranları farklılık gösteriyor. Bunun da en belirgin örnekleri oynadığı dizilerdir. 2001’deki ‘Savunma’ 13 bölüm sonra ATV’de final yaptı. Yapım, Rutkay Aziz’le başroldeydi ve Nuran Devres’in kaleminden çıkmıştı. İddialı bir kadro vardı ve kurgusuyla dikkat çekiciydi.

yazının devamı>>


5 yılda kaç TV kanalı kapandı?
Ali Eyüboğlu

Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncıları Birliği’nin (RATEM) 2018 Sektör Raporu ilginç verilerle dolu. RTÜK’ten alınan resmi rakamlar ışığında hazırlanan rapor, Türkiye’deki radyo ve televizyonların MR’ı gibi... Her şey bütün çıplaklığıyla ortada...
Bölgesel televizyonların hali içler acısı.
Türkiye’de bölgesel yayın yapan 12 TV kanalı var. Bunlardan sadece birinin değil, 12’sinin yıllık toplam reklam geliri 6 bin TL civarında... Kanal başına düşen yıllık gelir 500 TL... Boz boz harca!

yazının devamı>>


Paylaş

Yorum yapın

Tüm Yazılar